Kaj je filarioza?
To je bolezen povzročena s parazitom Dirofilaria immitis, ki živi v glavnem v pljučnih žilah in srcu. Samice odraslega parazita so lahko dolge tudi do 30 centimetrov. Odrasle samice ležejo ličinke, ki krožijo po krvnem obtoku in so nato glavni vir okužbe.
Okužijo se lahko psi, mačke (pri njih se bolezen težje diagnosticira) in redkeje nekatere druge živalske vrste.
Kako se moj pes lahko okuži?
Prenašalci razvojnih oblik parazita (ličink) so komarji, ki ob piku psa vanj »spustijo« ličinko in ga tako okužijo. Ličinke migrirajo v krvne žile, po približno 6 mesecih se pomaknejo proti srcu in tam odrastejo. Kot smo že omenili, odrasle samice ležejo ličinke in tako je razvojni krog sklenjen.
Kako ugotovim, da je moj pes okužen?
Zaradi okužbe s parazitom lahko pride do resnih poškodb na krvnih žilah, pljučih, jetrih in ledvicah.
Žal okvare omenjenih tkiv nastanejo še preden lastniki lahko opazijo, da s psom nekaj »ni v redu«.
Znaki, ki jih opazimo so apatičnost, težave z dihanjem, kašelj (včasih s primesmi krvi), povečan obseg trebuha, izguba telesne teže in hitro utrujanje. Kasneje kot okužbo ugotovimo, večja je verjetnost, da bodo okvare na organih trajne.
Kako veterinar ugotovi okužbo?
Ker imajo ličinke nočno aktivnost, jih lahko v zgodnjih dopoldanskih urah ugotavljamo s pregledom kapljice krvi pod mikroskopom. Prisotnost odraslih parazitov pa ugotavljamo s posebnimi serološkimi testi krvi. Včasih sta za potrditev bolezni potrebna tudi ultrazvočni pregled srca in pljučnih arterij ali rentgen prsnega koša.
Ali se filarioza lahko zdravi?
Možno je uničevanje odraslih glist in ličink, vendar se pri tem lahko pojavijo številni stranski učinki, kot so alergijske reakcije, pljučnice, tromboze in drugi. Žal lahko v nekaterih primerih žival tudi pogine.
Kako lahko preprečim okužbo?
Na Primorskem, kjer je procent okuženih psov ter s tem možnih virov okužbe ogromen, je potrebno psom enkrat mesečno dajati preventivo proti filariozi (prekinemo lahko le decembra in januarja, saj vemo, da so zime vedno bolj mile in srečamo komarje tudi pozimi).
Pri mladih psih se s preventivo začne že pri treh mesecih in jo dajemo doživljenjsko. Priporočamo testiranje krvi vsaki dve leti.
Pri psih, ki preventive še nikoli niso dobivali, priporočamo testiranje krvi in če je izvid negativen, mesečno zaščito v obliki tablete.
Pri psih ki so na Primorskem samo občasno, se prav tako priporoča predhodno testiranje krvi. Ti psi naj dobivajo preventivo en mesec pred pričakovanim prihodom na Primorsko, v času bivanja, in še en mesec po vrnitvi.