Leptospiroza je huda bakterijska bolezen, ki prizadene prebavni trakt, jetra ali ledvice mladih živali.

 

Kaj je leptospiroza?

Povzročitelj je spiralna bakterija . Največkrat so prenašalci glodalci, ki jo z urinom širijo v okolje; zelo dolgo preživi v stoječi in počasi tekoči vodi.

 

Kateri so znaki infekcije z Leptospiro?

Običajno je pojav znakov nenaden in dramatičen. Pri nekaterih oblikah bolezni so prevladujoči gastro intestinalni znaki (bruhanje in krvava diareja), pri drugih oblikah prevladujejo znaki jetrne odpovedi in močan ikterus (zlatenica), zopet drugič prevladujejo znaki akutne ledvične odpovedi.

Večinoma je pri živalih povišana telesna temperatura.

Živali lahko tudi nenadoma poginejo še preden se razvijejo kakršnikoli evidentni znaki bolezni!

 

Kako bo moj veterinar vedel, kaj je narobe s psom?

Glede na simptome, ki jih boste opisali, glede na zgodovino cepljenja in  opažanje ob kliničnem pregledu živali bo veterinar posumil na bolezen. Z dodatnimi preiskavami krvi in urina pa bo bolezen lahko tudi potrdil.

 

Ali obstaja zdravljenje Leptospire?

Terapija je predvsem podporna. Z bruhanjem, drisko in povečanim uriniranjem, živali izgubijo dosti tekočine, ki jo moramo nadomestiti z intravenskimi infuzijami. Poleg tega dajemo živalim, ki bruhajo podporno antiemetično terapijo in seveda terapijo z antibiotiki zaradi bekterijske infekcije z Leptospiro.

 

Ali bo moj pes ozdravel?

Zgodnje ugotavljenje bolezni in zgodnja specifična terapija vsekakor zvišajo možnost okrevanja in preživetja. Kljub zgodnji specifični terapiji in dobri podporni terapiji pa se vseeno zgodi, da žival ne preživi. Še posebej so izpostavljene mlade živali, ki še niso bile cepljene proti Leptospiri ali pa so s cepljenjem šele začele.

 

Kako lahko lastnik prepreči infekcijo z Leptospiro?

Lastnik lahko prepreči okužbo, če poskrbi, da je žival redno in pravilno cepljena s kombinirano vakcino kot mladiček in to cepljenje kasneje redno obnavlja 1x letno.
Psi, ki so preboleli infekcijo Leptospire, lahko širijo bakterijo v okolico še več mesecev in so tako nevarni za ostale živali in ČLOVEKA, SAJ JE BOLEZEN PRENOSLJIVA TUDI NA človeka.
Da bi preprečili širjenje infekcije, bi morali bolno žival izolirati od ostalih psov v kletki, le te pa redno čistiti in dezinficirati.
Mladički, ki še niso končali program cepljenja naj se izogibajo inficiranim področjem in stikom z okuženimi živalmi.

 

KER JE LEPTOSPIRA ZOONOZA (SE LAHKO PRENAŠA NA ČLOVEKA), BI BILO PRAV, DA LASTNIKI OKUŽENIH ŽIVALI POIŠČEJO POMOČ PRI SVOJEM ZDRAVNIKU.