Za lastnika je lahko zelo stresno, ko ugotovi, da ima njegova žival črevesne parazite. Nič posebnega. Vse živali so v določenem obdobju svojega življenja invadirnane s črevesnimi paraziti, mnoge pa se ponovno okužijo v kasnejših življenjskih obdobjih, razen če lastniki ne poskrbijo za redno dehelmintizacijo.

Razen v redkih primerih, črevesni paraziti ne ogrožajo direktno življenja živali, dehelmintizacija pa je relativno poceni in s tem se izognemo tudi morebitnim okužbam ljudi.

 

S katerimi paraziti se okužijo psi?

Predvsem sta prisotni dve vrsti, in sicer valjasti črvi in trakasti črvi. Valjasti črvi zrastejo do 15 cm v dolžino in so bele barve. Telo je valjasto, kot pove že ime. Trakasti črvi so ploščati in zrastejo do dolžine 60 cm. Oboji so prisesani v steno tankega črevesa, kjer črpajo hranilne snovi. Na našem področju Primorske so prisotni tudi paraziti – črvi, ki naseljujejo pljučne arterije, srce, želodec in mehur.

 

Škoda, ki jo paraziti povzročajo?

Kjer se parazit pritrdi v steno črevesa povzroči lokalne poškodbe sluznice črevesa, krvavitve. Črpa hranilne snovi in tako je gostitelj prikrajšanj. Lahko povzroča tudi drisko, dehidracijo in anemio, tako oslabijo organizem gostitelja in ta je dojemljivejši za druge infekcije. Če so okužbe množične, lahko žival kašlja, izgublja telesno težo, ima slabo in nesvetlečo dlako in pri mladičih pogosto povečan trebušček. V takih primerih lahko povzročajo tudi smrt. Usoden je lahko tudi izid, če so črevesni paraziti tako številni, da obstruirajo črevesni lumen.

 

Kako se okužba širi?

Valjasti črvi parazitirajo v tankem črevesu in tam ležejo tisoče jajčec, ki prehajajo v okolico z iztrebki. Jajčeca v okolici preživijo več mesecev, lahko ob ugodnih pogojih tudi več let. Druga žival se lahko okuži bodisi direktno, če zaužije invadirane iztrebke, ali indirektno, ko take iztrebke zaužijejo glodalci in potem psi.

Nezrele oblike lahko v tkivu psa embrionirajo več let, ko psica skoti, se okužba potem s kolostrumom prenese direktno na mladičke in tako imamo mladičke, pri katerih v starosti 14 dni lahko najdemo odrasle parazite.

Trakasti črvi so zasidrani v steno črevesja in izločajo z blatom zrele proglotide, ki v sebi nosijo parazitarna jajčeca. Take proglotide opazijo lastniki na površju iztrebkov kot bele rižke, ki se premikajo, ali pa 1×2 cm velike bele migetajoče proglotide, ali pa na dlakah v okolici anusa. Trakaste črve lahko prenašajo tudi bolhe.

 

Kako lastniki vedo, da je njihov pes okužen?

Najsigurnejša metoda je pregled iztrebkov, v katerih lahko z mikroskopsko preiskavo ugotavljamo parazitarna jajčeca valjastih črvov. Pri mladičkih lahko pri močni infekciji lastniki opazijo tudi odrasle parazite, ki jih živali izbruhajo.

Proglotide trakulj ali trakastih črvov so vidne s prostim očesom in jih lastnik lahko oazi sam na površini  iztrebkov ali na dlaki v okolici anusa.

 

Kako odpravljamo črevesne zajedalce?

Na voljo imamo celo paleto preparatov, ki delujejo kombiniorano na obe vrsti zajedalcev in je uspešnost tovrstne terapije zagotovljena. Verjetno veterinarjev nasvet ob izbiri antiparazitika ne bo odveč.
Pri mladičkih začnemo z dehelmintizacijo že pri starosti 14 dni in jo potem ponavljamo vsaka dva tedna (do 16 tednov starosti). Odrasle živali dehelmintiziramo vsake 3-4 mesece.

 

Ali se lahko okuži družina, s katero živi pes?

Valjasti črvi lahko tudi pri ljudeh povzroči bolezen. Ljudje se okužimo z zaužitjem parazitarnih jajčec, najbolj so izpostavljeni otroci, okužijo se v peskovnikih, zelenicah. Larve parazitov prevrtajo steno črevesa in se embrionirajo kjerkoli v telesu. Najbolj poznan je sindrom larve migrans, kjer pride larva v oko in tako povzroči slepoto.

 

Kako lahko lastniki znižajo nevarnost tovrstnih okužb?

  • redna dehelmintizacija živali
  • radna zaščita proti bolham
  • pobiranje iztrebkov
  • otroke učimo higiene in jih opozarjamo na pomembnost umivanja rok po vsakem stiku z živaljo, kakor tudi po koncu igre v peskovnikih in na zelenicah.